מרדכי ואנונו

מאמרים אחרונים (21)

קישורים
- בגידה

חיפוש באתרמרדכי ואנונו

מרדכי ואנונו המכונה מרגל האטום נולד במרוקו בשנת 1954 ועלה לישראל בגיל 9. בשנת 1976 החל לעבוד כטכנאי בקריה למחקר גרעיני בדימונה, כמפקח קרינה. במקביל, למד פילוסופיה וגיאוגרפיה באוניברסיטת בן גוריון. כבר אז נודע על פעילותו בגופים פוליטיים קיצוניים ועל קשריו הקרובים עם סטודנטים ערביים. מרדכי ואנונו, מרגל

בשנת 1986 פגש ואנונו בעיתונאי פיטר הונאם מהעיתון הבריטי סנדיי טיימס בסידני, אוסטרליה. ואנונו מסר לו את המידע שהיה ברשותו וסידרה של תצלומים שצילם בחשאי במהלך עבודתו.

כאשר הגיעו הונאם וואנונו ללונדון בספטמבר 1986 ניסו עורכי העיתון לברר האם ואנונו אמין. בירורים אלו הגיעו לרשויות הביטחון הישראליות שהחליטו לסכל את החשיפה.

המוסד הישראלי שלח צוותים לאוסטרליה ובריטניה שניסו לאתרו במבצע שכונה "מבצע קניוק". ואנונו אותר לאחר מאמצים לא קלים בעיר לונדון.

מי שאיתרה אותו הייתה סוכנת מיחידת העוקבים במוסד בשם שריל חנין-בנטוב שכונתה "סינדי". לאחר מספר פגישות פיתתה אותו סינדי לבוא עימה לרומא ביום 30 לספטמבר 1986.

המוסד רצה להביאו לרומא משום שראשיו לא רצו לקלקל את מערכת היחסים הרגישה עם הממסד והמודיעין הבריטי. עם הגיעו לרומא נחטף ואנונו והובא במבצע חשאי לישראל, על ידי ספינה.

במשך תקופה של 40 יום הוסתרה העובדה שואנונו מוחזק בארץ עד שלבסוף הובא להארכת מעצר ללא שהוסבר לאיש כיצד הגיע לארץ. בדרכו להארכת המעצר הערים ואנונו על השוטרים שליוו אותו וכתב את נסיבות חטיפתו על כף ידו.

בדרכו לבית המשפט הצמיד את כף ידו לחלון הניידת וכף חשף את נסיבות חטיפתו.

מרדכי ואנונו נחקר, נשפט והורשע. הוא נידון ל-18 שנות מאסר. לפני כשנתיים שוחרר מכלאו בתנאים מגבילים ותקדימיים. מאז שיחרורו ולמרות האיסורים שהוטלו עליו ממשיך בפעילות אנטי ממסדית.
מפת האתר