שמעון לוינזון

מאמרים אחרונים (21)

קישורים
- בגידות

חיפוש באתרשמעון לוינזון

שמעון לוינזון נולד בשנת 1932 בירושלים. בילדותו קיבל חינוך דתי אך התקשה להישאר במסגרת זו. לצה"ל התגייס בשנת 1950 ושמעון לוינזון, מרגל, בוגדשירת בתחילה כפקיד בוועדה לשביתת הנשק הישראלית ירדנית.

מבלי שעבר קורס קצינים ועל סמך ניסיון והמלצות של הממונים, התקדם במערכת הביטחון בתפקידי קישור והגיע לדרגת אלוף משנה.

בסמוך לפרישתו מצה"ל, בשנת 1982, הוצע לו תפקיד במסגרת האו"ם, באזור האופיום בגבול תאילנד. לוינזון קיבל את התפקיד שהוצע לו.

במשך כשנתיים ובהמלך תפקידו, נקלע לקשיים כספיים שהשפיעו קשות על מצבם של בני משפחתו.

כתוצאה מלחץ כלכלי פנה לשגרירות בריה"מ בתאילנד ותמורת 100 אלף דולר שהוצעו לו, הסכים לשתף פעולה עם הקג"ב ולמסור לו ידיעות מודיעיניות על ישראל.

בשנת 1984 מונה לקצין ביטחון במשרד ראש הממשלה. גם לתפקיד זה הגיע על סמך המלצות של מקורבים שלא בדקו מה עבר עליו באמת בתקופת שירותו בתאילנד. בתקופה זו העביר אלפי מסמכים מסווגים ביותר לידי הקג"ב.

רק בשנת 1990 הגיע מידע אנונימי למוסד הישראלי, שסיפר על מעללי הריגול שלו לטובת בריה"מ. לוינזון הובא לישראל לאחר שנבנה סיפור כיסוי במסגרתו הוצעה לו עבודה מפתה בישראל, לה היה זקוק לחיסול חובותיו.

כבר בתחילת חקירתו בשב"כ הבין, שהכול ידוע והבאתו לארץ הייתה מלכודת שנפל לתוכה. לוינזון התוודה על מעשיו. בית המשפט בישראל גזר עליו 12 שנות מאסר בפועל. למרבה ההפתעה, אחד האנשים שהעידו לטובתו של לוינזון ולזכות אופיו היה אריאל שרון.

שמעון לוינזון ריצה את עונשו בכלא שיקמה באשקלון ושוחרר מכילאו לפני מספר שנים.
מפת האתר