מרקוס קלינגברג

מאמרים אחרונים (21)

קישורים
- בגידה

חיפוש באתרמרקוס קלינגברג

מרקוס קלינגברג נולד בפולין בשנת 1918. עם קום המדינה עלה לארץ. שירת בחיל הרפואה והגיע לדרגת סגן אלוף. בשנת 1957 גויס לעבודה במכון למחקר ביולוגי בנס ציונה בתפקיד סגן המנהל המדעי ומנהל המחלקה לאפידמיולוגיה, ולמעשה נחשף לכל המידע שהצטבר בנושאים ביולוגיים.

מרקוס קלינגברג, סוכן סובייטי, מרגלבמשך שנים הגיעו לשב"כ שמועות על היותו סוכן סובייטי. תחקורים ישירים ועקיפים בסביבתו בצירוף בדיקות פוליגרף לא העלו דבר.

רק בשנת 1983 חידש השב"כ את חקירותיו סביב החשדות שיוחסו לקלינגברג ועצר אותו בתום החקירה הראשונית.

קלינגברג הועבר לדירת מסתור של השב"כ שם נחקר תוך הפעלת לחצים נפשיים בלתי פוסקים מצד חוקריו.

קשה היה לשבור אותו. לבסוף נשבר והודה, שמתחילת שנות החמישים ועד שנת 1976 העביר לסובייטים כמות עצומה של מידע על הפעילות במכון בתחומים הכימיים והביולוגיים.

קליננגברג לא הסכים לקחת כסף מן הרוסים ופעילותו הייתה מונעת ממטרות אידאולוגיות: הכרת תודה לברית המועצות שהצילה אותו מידי הנאצים ואיפשרה לו ללחום בפאשיזם, וכן רצון לשמור על האיזון בין הגושים במלחמה הקרה.

טענה נוספת שלו, שאחר כך חזר בו ממנה, הייתה שללא שיתוף פעולה לא היה מקבל אישור שסיים את לימודי הרפואה שלו, שכן באמת חסרה לו בחינה אחת להשלמת התואר.

קלינגברג נידון לעשרים שנות מאסר ורק לאחר שריצה עשר שנות מאסר פורסמו בעיתונות פרטים על הפרשה. עד אז שרר מיסתורין סביב קלינגברג, וידיעות מעורפלות על היעלמותו פורסמו בעיתונות מדי פעם.

אחרי שש עשרה שנות מאסר ומאבק מתוקשר, הוא שוחרר לביתו בתנאים מגבילים. בהמשך עזב את ישראל וכיום מבלה את שארית ימיו בפריז בקרבת בתו ונכדו.
מפת האתר