שבתאי קלמנוביץ'

מאמרים אחרונים (21)

קישורים
- בגידה

חיפוש באתרשבתאי קלמנוביץ'

שבתאי קלמנוביץ, מרגל, בוגדשבתאי קלמנוביץ' היה בן להורים יהודים מסורבי עליה, תושבי ליטא שבברית המועצות. הקג"ב הסכים להעניק אשרות יציאה להוריו בתמורה לשיתוף פעולה של הבן שבתאי. הבן הסכים לעבוד למען ברית המועצות שהחזיקה את הוריו כבני ערובה.

קלמנוביץ' הגיע לארץ ודי מהר לארץ השתלב בפעילות במחלקה לעולים של מפלגת העבודה. כך התאפשר לו להשיג מידע על פעילות לשכת הקשר עם יהודי ברית המועצות נתיב.

גם כשפרש ממפלגת העבודה המשיך במגוון פעילויות פוליטיות ועסקיות. בין השאר היה יד ימינו של שמואל פלאטו שרון שנבחר לכנסת בשנת 1977.

באותה תקופה התעשר מעסקים שונים, לאו דווקא כאלו הקשורים למלאכת הריגול. קלמנוביץ' הצליח לרקום קשרים עם דמויות פוליטיות באפריקה ועשה לביתו ולמקורביו. התמחותו הייתה בעסקאות חליפין בין ברית המועצות לארצות היבשת השחורה.

קלמנוביץ' הסכים לסייע לשב"כ ולמסור מידע על המתרחש מאחורי מסך הברזל. אולם השב"כ לא ידע באותו עת שקלמנוביץ' מרגל עבור הרוסים. באמצע שנות השמונים החלו עסקיו לקרוס. הוא נעצר בחו"ל באשמות כלכליות שונות. באותה תקופה גם דלף מידע לשירות הביטחון על שיתוף פעולה הפעולה שלו עם ברית המועצות.

קלמנוביץ' נעצר והורשע במגעים עם סוכן זר על סמך הודאתו, שכן לא היו ראיות רבות לאשמה. הוא נידון לתשע שנות מאסר, אך שוחרר אחרי חמש שנים וחצי, בשל מצב בריאות לקוי. כיום הינו איש עסקים ומנהל את עיקר עסקיו ברוסיה ובמדינות חבר העמים.
מפת האתר