אברי אלעד

מאמרים אחרונים (21)

קישורים
- בוגד

חיפוש באתראברי אלעד

שיחות שהתנהלו בין מצרים לבריטניה בתחילת שנות ה - 50 על פינוי הצבא הבריטי מתעלת סואץ גרמו לדאגה בישראל. מודיעין צה"ל העלה רעיון לחבל בחשאי במתקנים מערביים במצרים, כך שהפעולה תיראה כאילו נעשתה על ידי מחתרת לאומנית מצרית, ובכך לפגוע ביחסים שבין מדינות המערב למצרים.

לביצוע פעולות החבלה הפעיל המודיעין הישראלי חוליה מקומית של יהודים מצריים, שהוכשרה למשימות ריגול למען ישראל. אנשי החוליה הטמינו פצצות בבתי קולנוע, במשרד דואר ובמרכזי מידע של ארצות הברית בקהיר ובאלכסנדריה.

משימת הפעלת החוליה הוטלה על אברי גלעד. ביולי 1954 נלכדו 13 חברי החוליה. אחד הפעילים נכנס לבית קולנוע בקהיר. הרימון שהוטמן בכיסו הוצת. ההמון השתלט עליו והסגירו למודיעין המצרי. לאחר חודשים של עינויים וחקירות נחשפה כל החוליה.

שניים נידונו למוות והוצאו להורג על האחרים הוטלו מאסרים כבדים ושניים זוכו.

עם כישלון הפעולה נטש אלעד את אנשיו ועזב את מצרים, אך לא מיד אלא ימים לאחר שחברי הרשת נעצרו. בשנת 1957 הגיע לאמ"ן מידע' שלפיו מקיים אלעד קשרים עם המודיעין המצרי באמצעות איש הנספחות הצבאית המצרית בגרמניה. נספח צבאי זה היה אחד מהחוקרים שחקרו את חברי הרשת בשנת 1954.

אלעד הובא לארץ ונעצר בידי השב"כ. הוא נחקר על מגעיו עם המצרים ולראשונה הועלתה בחקירתו הטענה כי הוא זה שהסגיר את הרשת למצרים. צה"ל והמוסד הקימו ועדת חקירה לבירור החשדות שהתעוררו בחקירתו של אלעד.

ממצאי הוועדה קשרו אותו למגע עם האויב. עד היום נחשב אברי אלעד לבוגד הגדול בדברי הימים של המודיעין הישראלי. אלעד נידון בתחילה ל-12 שנות מאסר והמשך קיצר בית  המשפט העליון את עונשו ל-10 שנים.

לאחר שריצה 10 שנות מאסר בכלא רמלה, עזב את ישראל ועבר להתגורר בארצות הברית. הוא נפטר בתאריך 18 ביולי 1993 בלוס אנג'לס.
מפת האתר