זאב אבני

מאמרים אחרונים (21)

קישורים
- בוגד

חיפוש באתרזאב אבני

זאב אבני נולד בריגה בשנת 1921 בשם וולף גולדשטיין. אבני היה קומוניסט מסור שהתכחש ליהדותו. לשירות הריגול הסובייטי גויס בשנת 1942 וקיבל את הכינוי "טוני".
זאב אבני
אבני פעל תחילה ברשת ביון קומוניסטית בשוויץ. בשליחות מפעיליו הרוסים עלה לישראל בשנת 1948 והושתל כמרגל כמו רבים אחרים שעלו בעידוד השלטונות הרוסים.

אבני הצטרף למשרד החוץ. בשנת 1952 נשלח לבלגיה כדיפלומט ישראלי. בבלגיה חידש אבני, ביוזמתו, את הקשר עם מפעיליו ומשלב זה התחיל להעביר להם מידע שהגיע לידיו מתוקף עבודתו.

בין פרטי המידע שהעביר היו נתונים על רכישות הנשק מבלגיה, קודים לפיצוח צפנים ופרטים על סוכנים גרמנים שפעלו למען ישראל במצרים.

אבני פעל בהתנדבות גם בשירות המוסד, וכך הגיע לידיו המידע על הסוכנים הגרמנים שהסגיר. בהמשך נשלח לתפקיד נספח כלכלי ליוגוסלביה וגם שם המשיך לפעול כמרגל סובייטי. בשנת 1955 הוא רצה להתגייס לעבודה מלאה במוסד ולשם כך ביקש פגישה עם ראש המוסד.

לקראת הפגישה נערך תחקיר לגביו ורקעו עורר חשד. בשנת 1956, בפגישה, נחקר, נעצר והואשם ישירות בהיותו מרגל סובייטי. בתום החקירה הודה במיוחס לו ונדון לארבע עשרה שנות מאסר.

פרשת אבני נשמרה בסודי סודות ולמעשה פורסמה לראשונה רק לאחר אישור הצנזור הצבאי, במהלך שנת 1993. זאב אבני נפטר בתחילת שנת 2007 בישראל.
מפת האתר